چگونه یک کپشن مفید برای پیج اینستاگرام خود بنویسیم

کپشن مفید در پست‌های اینستاگرام، نوشته‌ای است حاوی اطلاعات مفید و کوتاه در مورد برند یا محصولی که ما  ارائه می‌کنیم. و یا متنی است سرگرم کننده و گیرا که در نهایت به ترغیب مخاطب جهت انجام کاری و یا گرفتن ذهنیت خاصی درمورد هدف ما منجر می‌شود.

مدت زمان لازم برای خواندن این مقاله: ۵ دقیقه (تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۹ – ۲۱ فوریه ۲۰۲۱)

کپشن مفید و کارا چگونه کپشنی می‌باشد

این سوال که «کپشن مفید و کارا چگونه کپشنی می‌باشد» ما را وادار می‌کند که هدف خود از نوشتن کپشن را بازبینی کنیم و این را در نظر داشته باشیم که  از یک کپشن مفید چه انتظاری داریم. از آنجایی که اینستاگرام یک رسانه تصویری است و حرف اول را در آن تصاویر و ویدئوها می‌زنند، کپشن را می‌توان دومین مولفه تاثیرگذار در این شبکه اجتماعی توصیف کرد. کپشن باید در حد کمال هماهنگ و هم‌هدف با تصویر گذاشته‌شده در پست باشد. کپشن مفید باید جذاب، تاثیرگذار، مرتبط و تکمیل کننده تصاویر بوده و به هدف ما که همانا ترغیب مخاطب به دنبال‌کردن صفحه ما و نیز خرید یا تاثیر پذیری از ما می‌باشد، منتهی گردد.

چگونه یک کپشن مفید بنویسیم 

۱- برای نوشتن یک کپشن مفید و هماهنگ با برند و نوع محصول ارائه شده، باید متنی صمیمی که مخاطب را همراهی می‌کند، انتخاب نمود. بجز برندهای جدی و معرفی محصول که فضای جدی را مطالبه می‌کند در دیگر فضاها صمیمیت و همراهی با مخاطب ثمربخش خواهد بود.

۲- کپشن مفید باید در خدمت تصویر و حامی و تکمیل کننده آن باشد تا تصویر بتواند هدف ما را رساتر و گویاتر به گوش مخاطب برساند. برای تصاویر کلی کپشن‌های کلی و برای تصاویری با جزئیات بیشتر، کپشنی با جزئیات کامل نوشته شود.

۳- کپشن مفید برمبنای پرسونای مشتری و مخاطب پست تنظیم می‌شود و شناخت شخصیت خواننده باید تاثیر خود را در نوع محتوا و نگارش متن بگذارد.

۴- در قسمت کپشن اینستاگرام می توانیم تا ۲۲۰۰ کاراکتر متن بنویسیم. سعی کنید بطور متوسط یک متن ۳۰۰ الی ۴۰۰ کاراکتری بنویسید. به بیان دیگر جملات کوتاه و رسا بکار ببرید تا خواننده حوصله خواندن آن را داشته باشد.

۵- تعداد هشتگ‌های مجاز برای استفاده در کپشن اینستاگرام ۳۰ هشتگ می‌باشد بیش از ۴ الی ۵ هشتگ در کپشن استفاده نکنید و سعی کنید هشتگ‌های استفاده شده مرتبط و مفید باشند. هشتگ‌ها باعث می‌شوند که بیشتر دیده شوید. 

۶- یک کپشن مفید با ساختاری درست و هدفمند بنویسید. ساختار درست در یک کپشن دارای پنج جزء اصلی می‌باشد که باید در زمان نوشتن بصورت کامل رعایت شود که شامل: عنوان، لید، مقدمه، بدنه و CTA

  • عنوان کپشن: عنوان باید به صورت تیتر یا جمله واحدی باشد. همچنین باید جذاب، اغواگر و مخاطب پسند باشد.
  • لید کپشن: اصطلاحی در بازاریابی هست که بیشتر به معنای ترغیب کردن مشتری با استفاده از ابزاری خاص جهت دنبال کردن یک کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا در اینستاگرام می‌توانیم از هشتگ به عنوان ابزاری برای لید استفاده نماییم. اما هشتگ باید حتما مرتبط و جذاب باشد. سعس کنید هشتگ جدید و اختصاصی برای خودتان ایجاد کنید و آن را همراه هشتگ‌های پرمخاطب استفاده نمایید تا بیشتر دیده شوید.
  • مقدمه کپشن: توضیحی است کوتاه برای عنوان انتخاب شده که هدف کپشن را بصورت روشن‌تر بیان می‌کند.
  • بدنه کپشن: متنی است که ویژگی‌ها و تمایزات محصول ارائه شده یا برند مورد نظر را بیان کرده و با روندی سرگرم کننده و دوست داشتنی مخاطب را به بخش بعدی یعنی CTA هدایت می‌نماید.
  • CTA: مخفف عبارت Call To Action می‌باشد و در واقع فراخوانی مخاطب جهت انجام یک کاری است. به عنوان نمونه  معمولا CTA می تواند درخواست از مشتری برای تماس با یک شماره تلفن و یا ارسال ایمیل و یا اقدام به خرید محصول باشد. دعوت از مخاطب برای وارد شدن به سایت  که لینک آن در قسمت بایو اینستاگرام قرار دارد یک سی‌تی‌اِی می‌باشد.

قالب‌های کپشن نویسی

انواع مختلفی از قالب‌های نوشتاری برای نوشتن یک کپشن مفید وجود دارد. شما با توجه به موضوع و پرسونای مشتری باید یکی از این قالب‌ها را انتخاب نمایید. چند نمونه از قالب‌های رایج را در ادامه توضیح خواهیم داد:

۱-بصورت پرسش سوال: سوالی که مخاطب را به چالش کشیده و برانگیزنده احساساتش باشد را مطرح کنید.

۲-نوشتن متن و اجرای مسابقه: سوالی را براساس پرسونا و برند خودتان مطرح نمایید و برای پاسخ صحیح و یا در ازای فالو کردن و منشن کردن دیگران، جایزه بدهید. توجه کنید که هشتگ مسابقه و هدیه در این قالب‌ها بسیار کارساز می‌باشد.

۳-نمایش پشت صحنه تولید یا نحوه ساخته شدن یک محصول یا نحوه کار آن:‌ به عنوان مثال از نحوه آماده‌سازی بسته‌های فروخته شده و ارسال آن به مشتری در یک فروشگاه اینترنتی فیلم یا عکس تهیه کرده و آن را در قالب یک پست منتشر کنید.

۴-استفاده از کپشن‌های آموزشی: این نوع کپشن‌ها باعث می‌شوند تا مخاطبانتان پست ارسال شده را ذخیره کرده و یا آن را برای دیگران ارسال نمایند. ذخیره پست و اشتراک گذاری پست توسط مخاطب با دیگران باعث افزایش «نرخ درگیری» صفحه اینستاگرام شما خواهد شد و هر چقدر «نرخ درگیری» بالاتر باشد، به اعتبار پیج شما افزوده خواهد شد.

۵-کپشن‌های داستانی: از متن‌های داستان‌وار و سریالی جذاب به همراه کش‌و‌قوس داستان گونه استفاده نمایید.

۶-کپشن مینیمالستیک (ساده و جدا از پیچیدگی): این نوع کپشن‌های کوتاه برای تصاویر جذاب و گویا بسیار مناسب می‌باشد.

چند نکته در مورد ساختار کپشن مفید

ساختار یک کپشن مفید نیازمند دقت زیادی است. سعی کنید جملات کوتاه داشته باشید و از نظر انشایی و املایی و همچنین تایپ بدون ایراد باشند. برای اینکه متن فارسی شما راست چین باشد از «نیم‌فاصله + اینتر» استفاده نمایید. دقت کنید حروف انگلیسی و اعداد موجود در متن بهم نریزد و درست و سر جایشان تایپ شده باشند. از ایموجی‌ها مرتبط با موضوع و تصویر، برای بالا‌بردن  تاثیر احساسات بهره کافی ببرید. این نکته را هم فراموش نکنید که بجز عنوان جذاب و هشتگ گذاری صحیح و پرمخاطب بقیه ساختار کپشن اجباری نمی‌باشد و می‌توانید استفاده نکنید. هشتگ‌ها مورد استفاده را خوب مطالعه کنید و مرتبط‌ترین و پر مخاطب‌ترین‌ها را بکار ببرید. در انتهای کار قبل از انتشار پست چندین‌بار متن را بخوانید، ویرایش کنید و از هم تیمی‌هایتان نظرخواهی نمایید.

نویسنده: محمدجواد حسین‌زاده

تصاویر: ziraksima.com

لطفا نظرات و سوالات خود را در باره این مقاله با ما مطرح نمایید
2021-02-21T21:02:05+03:30

ثبت ديدگاه

درباره کارهای من

طراحی وب سایت، تولید کردن محتوا برای وب و فضای مجازی و در کنار آن کارهای گرافیکی، که به نظر من وجه جدایی ناپذیر وب و فضای مجازی است، برای من مواردی بوده اند که داشتن احساس تعلق به آنها همیشه در وجود من جاری بوده و هست

آخرین نوشته ها