تولید محتوای جذاب

تولید محتوای جذاب

هنگام نوشتن و تهیه یک محتوا یا مقاله بزرگترین دغدغه نویسنده خوانده‌شدن یا نشدن مطلب است. به عبارت دیگر، دیده‌شدن یا دیده‌نشدن مقاله در بین هزاران مطلب مربوط یا نامربوط که فضای اینترنت از آنها پر شده است، می‌باشد. یکی از علل خوانده شدن یا خوانده نشدن یک محتوا یا مقاله، فارغ از بد یا خوب بودن موضوع، قدرت جذب آن می‌باشد. هر محتوا و متنی بدون قدرت جذب، اقبالی برای دیده شدن نخواهد داشت، حتی اگر پر مغز و علمی باشد. برای اینکه بتوانیم تولید محتوای جذاب داشته باشیم، نکات بیشماری را باید رعایت کرد. در این مقاله به چند نکته برجسته در زمینه تولید محتوای جذاب اشاره خواهیم نمود.

مدت زمان لازم برای خواندن این مقاله: ۶ دقیقه (تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۹ – ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱)

عنوان نوشته خود را چشمگیر انتخاب کنید

اولین گام برای تولید محتوای جذاب انتخاب یک عنوان چشمگیر برای مقاله می باشد. چرا که آمارها نشان می‌دهد ۸۰ درصد از خوانندگان فقط عنوان یک مقاله یا محتوا را می‌خوانند و فقط ۲۰ درصد آنها کل مطلب را مطالعه می‌نمایند. عنوان مقاله باید خاص و متقاعد کننده باشد. همسو با متن و در راستای هدف محتوا بوده و روی متن تمرکز نماید. برای این منظور  حتما عنوان مقاله را بعد از اتمام کامل متن انتخاب نمایید. یا حدالمقدور آن را بعد از اتمام نوشتن، اصلاح کنید. برای انتخاب عنوان زمان بگذارید، با همکاران‌تان مشورت کنید و از بین نظرات و پیشنهادات مختلف بهترین را برگزینید.

از قالبها و فرمتهای رایج استفاده نمایید

برای تولید محتوای جذاب می‌توان از  انواع مختلف قالب‌ها  استفاده نمود. سعی کنید از قالب‌های رایج و پرطرفدار استفاده نمایید. در ادامه چند نمونه از قالب‌های رایج را توضیح خواهیم داد:

انواع قالب‌های رایج برای تولید محتوای جذاب

قالب چگونه: این قالب از راه آموختن مطلب را به مخاطب ارائه می‌دهد.

قالب فهرستی: در این قالب چند نکته مرتبط با موضوع را مطرح کرده و برای آن چند نمونه مثال ارائه نموده و در ادامه هر یک از موارد را بصورت کامل شرح و توضیح می‌دهیم.

قالب سوالی:این نوع از قالب‌ها ابتدا توجه و اعتماد خواننده را با جواب به سئوالات مورد علاقه مخاطب جلب کرده و سپس محتوای مد نظر را ارائه  می‌دهد.

قالب زاویه منفی (نفی نمودن): در این قالب نویسنده محتوا، مخاطب را از انجام کارهایی که به شکست یا ضر و زیان منجر می‌شود باز می‌دارد و در کنار آن راهکار و جواب‌هایی برای حل مسائل مطرح شده، بیان می‌نماید.

قالب راز: این قالب از حس کنجکاوی و کنکاش‌گری مخاطب برای ارائه مطلب استفاده نموده و مخاطب را برای یافتن جواب ترغیب می کند.

قالب توصیه فوت و فن یا نکات ریز: در این قالب چیزهای کمتر شنیده شده‌ای را در مورد یک موضوع بیان می‌کنید که منحصر‌به‌فرد بوده و با شنیده‌های قبلی مخاطب تفاوتی اساسی دارند.

قالب دانستنی (آنچه باید بدانید): به مخاطب گوشزد می‌کنید که هنوز اطلاعات زیادی در مورد موضوع وجود دارد که او نمی‌داند. و با خواندن مطلب به آنها اشراف پیدا خواهد کرد.

قالب آمار و تحلیل: با استفاده از این قالب مطالب با استفاده از آمار و ارقام بصورت دقیق بررسی شده و بیان می‌شود. استفاده از این قالب باعث می‌شود مخاطب با نگاه ارزشمندتر به مقاله نگاه کند.

قالب نکات کلیدی: از طریق این قالب مطلب بصورت خلاصه شده و کلیدی ارائه می‌شود تا با صرف زمان خیلی کوتاه خواننده بتواند آنها را یاد بگیرد.

 

 

لحن درست و متناسب را انتخاب کنید

قبل از شروع به تولید محتوای جذاب با توجه به موضوع متن و همچنین شخصیت مخاطبی که برایش مطلب می‌نویسید (پرسونای مخاطب)، سعی کنید لحن مناسبی را در پیش بگیرید. این تصمیم را بگیرید که متن شما موضوع را چگونه می‌خواهید بیان کند. موضوع متن شما با کدام لحن سازگارتر و متناسب تر است؟ آیا می خواهید با لحنی طنز، جدی، صمیمانه، رسمی و یا نامتعارف مطلب‌تان را انتقال دهید؟ در زمان انتخاب لحن این امکان وجود دارد که لحن نوشتار شما با شخصیت برندتان همخوانی کمتری داشته‌باشد. ولی می‌توانید موضوع و هدف بحث را طوری ارائه دهید که با شخصیت برند شما در تعارض نباشد. در اینگونه موارد اولویت را به لَحنِ مناسب بدهید.

محتوا باید سودمند و به‌درد بخور باشد

هر مطلب تولید شده‌ای باید به نوعی به خواننده کمک کند. و یا یادگیری مطلبی را برای وی آسانتر نماید. هدف کلی از نوشتن مطلب باید آموختن چیزی باشد و خواننده مطلب بعد از اتمام مطلب این احساس را داشته باشد که دانشی به اطلاعاتش افزوده شده است. برای اینکه بتوانید تاثیر حداکثری بر اطلاعات خواننده داشته باشید باید به شخصیت مخاطب آشنایی داشته باشید. این شناخت از شخصیت مخاطب را پرسونای مخاطب می‌گویند. داشتن پرسونا مخاطب – قبل از تولید محتوای جذاب – این امکان را به شما می‌دهد تا شما به زوایای شخصیت مشتری اشراف پیدا کنید و از نیازها و علایق مخاطب خود باخبرشده و او را بهتر درک کنید تا بتوانید به سوالات وی پاسخ لازم و متقاعد کننده‌ای بدهید.

از زیاده گویی و تکرار گفته‌ها دوری کنید

انسان‌ها به صورت ذاتی از شنیدن مطالب تکرای خسته می‌شوند و رغبتی به مطالب تکراری ندارند. آنها به دنبال دانستنی‌های جدید هستند. در تولید محتوا از مطالب جدید استفاده نمایید. اگر لازم می‌بینید مطالب قبلی را دوباره تکرار کنید حتما مطلب جدید را جامع‌تر و با کیفیتی بهتر ارائه نمایید.

قبل از نوشتن حول محور موضوع مطالعه و جستجو کنید

قبل از اینکه شروع به تولید محتوای جذاب کنید در مورد موضوع مقاله خود جستجو و تحقیق کنید. زمان کافی برای پیدا کردن مطالب مرتبط با مقاله مدنظر خود صرف کنید. نتایج تحقیق و جستجوی خود را تجزیه و تحلیل نمایید و در مورد مطالبی که قصد بیان آنها را دارید، اطلاعات عمیق‌تری کسب نمایید. در مقاله خود به تمام پرسش‌ها پاسخ دهید و در مورد سوالاتی که بی‌جواب مانده‌اند شفاف سازی نمایید. بحث مقاله را جذاب‌‌تر و جامع‌تر ادامه داده و آن را گسترش دهید.

در نوشتن کلمات و جملات دقت کنید.  از کلمات و جملاتی  محاوری استفاده نمایید. یعنی آن‌گونه بنوسید که مخاطبان عام آن‌گونه مکاتبه و مهم‌تر از همه جستجو می کنند. از کلمات کلیدی مخصوص موضوع بحث که محاوره‌ای‌تر و عامه پسندتر باشند استفاده نمایید.

متنی یکپارچه و واحد بنویسید

بدون شک، مهارت در نویسندگی تاثیر زیادی بر تولید محتوای جذاب خواهد داشت. برای بهتر و جذاب شدن متن باید ساختار یکپارچه آن را حفظ نمایید تا برای مخاطب‌تان قابل پذیرش باشد.

ساختار فهرستی

ساختار فهرستی، نوعی استفاده ساده و فهرست‌وار مطالب در متن می‌باشد. مطلب را با مقدمه کوتاه و تاثیر گذار شروع کنید. سپس نکات اصلی مقاله را فهرست کرده و توضیح دهید. در انتها با یک نتیجه‌گیری آن را تمام کنید.

ساختار خودآموزی

در این ساختار بعد از مقدمه به چرایی‌هایِ بااهمیت‌تر موضوع بپردازید. سپس جزییات مربوط به چگونگی انجام یک کار را به صورت فهرست‌وار ارائه نمایید. در نهایت با یک نتیجه‌گیری مقاله را به اتمام برسانید.

برای بهتر شدن نتیجه، ابتدا و بعد از انتخاب ساختار، نکات اصلی موضوع  را مشخص کنید و سپس شروع به نوشتن جزییات نمایید.

برای نوشتن مقدمه و نتیجه‌گیری عجله نکنید. هر دو را بعد اتمام متن اصلی بنویسید. چراکه نوشتن مقدمه و نتیجه‌گیری قبل از اتمام بدنه اصلی متن، سخت‌تر و حتی کم ثمرتر خواهد بود.

عنوان‌بندی‌های جذاب انتخاب نمایید تا آن دسته از مخاطبانتان که متن را بصورت گذرا می‌خوانند نیز جذب شده و تمایل پیدا کنند تا متن شما را عمیق‌تر و دقیق‌تر مطالعه نمایند.

یک موضوع بکر (دست نخورده)، تازه و خاص انتخاب نمایید

برای جذابیت یک مقاله یا محتوا، باید یک موضوع تازه و بِکر داشته باشید. هدف متن باید آموزنده و یا کمک کننده برای حل یک موضوع باشد. بقیه جزییات حول آن موضوع نوشته شود. سعی کنید از محور اصلی دور نشوید و به انگیزه مخاطب در انتخاب این موضوع احترام بگذارید. برای اینکه از محور اصلی دور نشوید می‌توانید آن را در بالای صفحه بنویسید تا ذهن‌تان از حاشیه‌ها دور بماند.

تمام جزییات متن باید در راستای تقویت پیام و هدف متن باشد

تمام جزئیات و قسمت‌های محتوای جذاب و متن شما باید در راستای اثبات هدف شما باشد. کلمات بکار گرفته شده، لحن استفاده شده، موضوع انتخاب شده و عناوین تیتر شده، همه و همه باید تقویت کننده نظر مخاطب نسبت به شما بوده و ترغیب کننده باشند. همه این موارد کمک خواهند کرد تا مخاطب، شما را بشناسد. برای اطمینان از اینکه متن، متناسب با مخاطب شما شده است یا نه، این سوال را از خود بپرسید که: این محتوا چه کمکی به مخاطب خواهد کرد؟

با صبر و دقت ویرایش نمایید

محتوایی که متن آن یکپارچه نبوده و به نوعی از هم گسیخته باشد و در عین حال دارای غلط‌های املائی و انشایی باشد، مخاطب را خسته خواهد کرد و متن را کم ارزش خواهد نمود. این رویه باعث می‌شود خواننده از خواندن ادامه مطلب صرف نظر کند. فارغ از ماهیت متن وجود اشتباهات در محتوا، احساس ناخوشایندی به مخاطب خواهد داد. پس محتوایِ خود را با حوصله و دقت مطالعه، ویرایش و  اصلاح نمایید.

 

شما یک موضوع اولیه خام و پردازش نشده اما بکر و خاص داشتید. تحقیق، جستجو و بررسی کرده و اطلاعات و مطالب مرتبط را جمع‌آوری نموده‌اید. ذهنیت خود را در مورد مطلب مد نظر نوشته و در نهایت قالب‌بندی کرده و بصورت یک محتوایِ یکپارچه ارائه می کنید. در نهایت با یک ریزبینی تمام محتوا را به‌دفعات ویرایش می‌کنید و سپس مخاطب جذب شده خود را به تعامل، همراهی و همکاری فرامی‌خوانید. شما موفق شده‌اید!

نویسنده: محمدجواد حسین‌زاده

عکس: محمدجواد حسین‌زاده

لطفا نظرات و سوالات خود را در باره این مقاله با ما مطرح نمایید
2021-01-28T11:34:43+03:30

ثبت ديدگاه

درباره کارهای من

طراحی وب سایت، تولید کردن محتوا برای وب و فضای مجازی و در کنار آن کارهای گرافیکی، که به نظر من وجه جدایی ناپذیر وب و فضای مجازی است، برای من مواردی بوده اند که داشتن احساس تعلق به آنها همیشه در وجود من جاری بوده و هست

آخرین نوشته ها